Ref: RAKGEM5001
RAK Ceramics | Brand Logo
Special offer - available at a new lower price for a limited time
PayPal Credit
Find out more
PayPal Credit
In Stock
Usually delivered within 3 working days
Free Delivery Available
Delivery postcode restrictions apply
Check
Product Features
  • Soft close hinges avoid finger trapping
  • Adjustable glass shelves
  • Double-sided mirrored doors for enhanced convenience and style
  • Surface mounted only
  • Manufactured to the highest standards
  • Suitable for wall hung
  • Extremely easy to install, saving you time and money on installation
  • Supplied with 2 year guarantee from the manufacturer
Bathroom Cabinet TypeStandard
Cabinet Width500mm
Cabinet Height700mm
Cabinet Depth135mm
ShapeRectangular
Cabinet Shelves2
Doors1
MountingWall
CollectionGemini
StyleModern
MaterialAluminium
ColourStainless Steel
Weight14.5 Kg
BrandRAK Ceramics
MarketDomestic
EAN Barcode5056176023102
Manufacturer Part Number(s)RAKGEM5001
Product Datasheet
Type : PDF Size : 228.24 KB
Brochure
Type : PDF Size : 29.36 MB
Write a review
Recently Viewed Products
Products from your recent browsing history
Hudson Reed Reign Concealed Shower Valve Triple Handle - Chrome | Product Image
PRICE DROP
Nuie Wet Room Hinged Return Panel 1850mm High x 300mm Wide 8mm Glass - Matt Black | Product Image
PRICE DROP
RAK Gemini 1-Door Mirrored Bathroom Cabinet 700mm H x 500mm W - Stainless Steel | Product Image
Related Categories
Find similar products by visiting these categories
Product Lines
Choose from more than 30,000 products
Free Delivery
We deliver all orders FREE to 98% of UK mainland locations