Ref: RAKSAG5001
RAK Ceramics | Brand Logo
Special offer - available at a new lower price for a limited time
PayPal Credit
Find out more
PayPal Credit
In Stock
Usually delivered within 3 working days
Free Delivery Available
Delivery postcode restrictions apply
Check
Product Features
  • Feature touch sensor switch
  • Shaving socket, demister pad & bluetooth
  • LED lighting & LED under cabinet lighting
  • Mains powered
  • Soft close hinges avoid finger trapping
  • Adjustable glass shelves
  • Can be surface mounted
  • Manufactured to the highest standards
  • Suitable for wall hung
  • Extremely easy to install, saving you time and money on installation
  • Supplied with 2 year guarantee from the manufacturer
Bathroom Cabinet Type Illuminated
Cabinet Width 500mm
Cabinet Height 700mm
Cabinet Depth 135mm
Shape Rectangular
Cabinet Shelves 2
Doors 1
Bulb Type LED
IP Rating IP44
Mounting Wall
Bathroom Cabinet Features Shaver Socket, Touch Sensor
Material Aluminium
Weight 14.9 Kg
Brand RAK Ceramics
Collection Sagittarius
Style Modern
Market Domestic
EAN Barcode 5056176023027
Manufacturer Part Number(s) RAKSAG5001
Terms and Warranty
Type : PDF Size : 211.32 KB
Product Datasheet
Type : PDF Size : 240.48 KB
Brochure
Type : PDF Size : 29.36 MB
Write a review
Recently Viewed Products
Products from your recent browsing history
Related Categories
Find similar products by visiting these categories
Product Lines
Choose from more than 30,000 products
Free Delivery
We deliver all orders FREE to 98% of UK mainland locations