Ref: RAKSOR3003N
RAK Ceramics | Brand Logo
Huge reductions on end-of-line RAK collections while stocks last
PayPal Credit
Find out more
PayPal Credit
Tap Finish:
In Stock
Usually delivered within 3 working days
Free Delivery Available
Delivery postcode restrictions apply
Check
Product Features
  • Waste sold separately (See the You May Need)
  • Comes in brushed nickel finish
  • Minimum operating pressure 0.5 bar
  • Manufactured from high quality brass
  • Suitable for deck mounted installation
  • Easy to install save time and money
  • Supplied with a 15 year guarantee from the manufacturer (Serviceable part with 2 year guarantee)
FixtureBasin
Tap TypeBasin Mixer
MountingDeck
Minimum Pressure0.5 Bar
Tap Handle(s)1
Tap Hole(s)1
Tap Head ShapeLever
Tap OperationStandard
Tap Valve TypeManual
Tap Height317.2mm
Tap Spout Reach165mm
Tap Base to Spout251mm
Tap Body ShapeRound
MaterialBrass
ColourBrushed Nickel
Weight1.81 Kg
BrandRAK Ceramics
CollectionSorrento
StyleModern
MarketDomestic
EAN Barcode5056176023935
Manufacturer Part Number(s)RAKSOR3003N
Brochure
Type : PDF Size : 29.36 MB
Product Datasheet
Type : PDF Size : 219.15 KB
Recommended Basin Waste
RAK Universal Clicker Basin Waste - Brushed Nickel
(RAKRAKCCW008N)
Out of Stock
Write a review
Products In This Range
View other products from this collection
RAK Ceiling Mounted Shower Arm 300mm Length - Brushed Nickel | Product Image
PRICE DROP
RAK Sorrento Basin Mixer Tap Without Waste - Brushed Nickel | Product Image
PRICE DROP
RAK Round Single Outlet Concealed Shower Valve Dual Handle - Brushed Nickel | Product Image
RAK Round Shower Handset with Hose and Bracket - Brushed Nickel | Product Image
RAK Round Thermostatic Bar Shower Valve Bottom Outlet - Brushed Nickel | Product Image
RAK Sorrento Thermostatic Wall Mounted Bath Shower Mixer Tap - Brushed Nickel | Product Image
RAK Sorrento Medium Height Basin Mixer Tap Without Waste - Brushed Nickel | Product Image
RAK Round Fixed Shower Head 250mm Diameter - Brushed Nickel | Product Image
Recently Viewed Products
Products from your recent browsing history
RAK Series 600 Semi-Recessed Basin 520mm Wide - 1 Tap Hole | Product Image
RAK Sorrento Tall Basin Mixer Tap Without Waste - Brushed Nickel | Product Image
Related Categories
Find similar products by visiting these categories
Product Lines
Choose from more than 30,000 products
Free Delivery
We deliver all orders FREE to 98% of UK mainland locations