Ref: RAKSOR3006G
RAK Ceramics | Brand Logo
Huge reductions on end-of-line RAK collections while stocks last
PayPal Credit
Tap Finish:
In Stock
Usually delivered within 3 working days
Free Delivery Available
Delivery postcode restrictions apply
Check
Product Features
  • Waste is not included
  • Comes in brushed gold finish
  • The mixers come with a swivel spray head
  • Minimum operating pressure 0.5 bar
  • Manufactured from high quality brass
  • Suitable for deck mounted installation
  • Easy to install save time and money
  • Supplied with a 15 year guarantee from the manufacturer (Serviceable part with 2 year guarantee)
FixtureBidet
Tap TypeBidet Mixer
MountingDeck
Minimum Pressure0.5 Bar
Tap Handle(s)1
Tap Hole(s)1
Tap Head ShapeLever
Tap OperationStandard
Tap Valve TypeManual
Tap Height152.7mm
Tap Spout Reach128.7mm
Tap Base to Spout85mm
Tap Body ShapeRound
MaterialBrass
ColourBrushed Gold
Weight1.07 Kg
BrandRAK Ceramics
CollectionSorrento
StyleModern
MarketDomestic
EAN Barcode5056176023997
Manufacturer Part Number(s)RAKSOR3006G
Brochure
Type : PDF Size : 29.36 MB
Product Datasheet
Type : PDF Size : 227.94 KB
Suitable Basin Waste
RAK Acrylic Universal Clicker Basin Waste - Brushed Gold
(RAKRAKCCW009G)
In Stock
RAK Universal Clicker Basin Waste - Brushed Gold
(RAKRAKCCW008G)
Out of Stock
Write a review
Products In This Range
View other products from this collection
RAK Round Fixed Shower Head 250mm Diameter - Brushed Gold | Product Image
PRICE DROP
RAK Ceiling Mounted Shower Arm 300mm Length - Brushed Gold | Product Image
PRICE DROP
RAK Wall Mounted Shower Arm 350mm Length - Brushed Gold | Product Image
RAK Sorrento Thermostatic Wall Mounted Bath Shower Mixer Tap - Brushed Gold | Product Image
RAK Round Dual Outlet Concealed Shower Valve Dual Handle - Brushed Gold | Product Image
RAK Sorrento Wall Mounted Basin Mixer Tap with Back Plate - Brushed Gold | Product Image
RAK Round Shower Handset with Hose and Bracket - Brushed Gold | Product Image
RAK Sorrento Tall Basin Mixer Tap Without Waste - Brushed Gold | Product Image
Recently Viewed Products
Products from your recent browsing history
Related Categories
Find similar products by visiting these categories
Product Lines
Choose from more than 30,000 products
Free Delivery
We deliver all orders FREE to 98% of UK mainland locations