Ref: SIGN117069
Signature | Brand Logo
Special offer - available at a new lower price for a limited time
PayPal Credit
In Stock
Usually delivered within 2 working days
Free Delivery Available
Delivery postcode restrictions apply
Check
Product Features
  • Manufactured from best quality material vitreous china
  • Comes in an attractive white finish for universal appeal
  • Comes with 1 Tap Hole
  • N/B please allow a tolerance of +/-2% on dimensions over 75mm and a tolerance of +/-4% on dimensions under 75mm
  • Supplied with a lifetime guarantee from the manufacturer
Important Information
  • Waste sold separately (See the You May Need)
  • Tap not included
Basin Type Full Pedestal
Basin Shape Curved
Basin Tap Holes 1
Tap Hole Location Central
Includes Overflow Yes
Outlet Connection Size 45mm
Basin Total Height 835mm
Basin Width 550mm
Basin Projection 440mm
Basin Bowl Height 150mm
Wall to Waste Outlet 170mm
Wall to Tap Hole 60mm