Ref: RAKCUP5003
RAK Ceramics | Brand Logo
Special offer - available at a new lower price for a limited time
PayPal Credit
Find out more
PayPal Credit
In Stock
Usually delivered within 3 working days
Free Delivery Available
Delivery postcode restrictions apply
Check
Product Features
  • Supplied with touch sensor switch, shaver socket and demister pad
  • Located visibly on the mirror, operational with wet and dry touch
  • Charging options for both shaving and electric toothbrushes
  • The heated mirror pad ensures that the glass is mist-free for when you need it the most
  • Mirror with LED light
  • IP44 rated product
  • Mains powered mirror
  • This mirror will compliment any bathroom with its stunning design
  • Manufactured to the highest standards
  • All Dimensions in mm tolerance Plus-Minus 5% for below 200mm and Plus-Minus 3% for above 200mm
  • Supplied with 2 year guarantee from the manufacturer
Bathroom Mirror TypeIlluminated
Bulb TypeLED
IP RatingIP44
Mirror Height600mm
Mirror Width1000mm
Mirror Projection55mm
ShapeRectangular
Mirror PositionLandscape
MountingWall
Mirror DemisterYes
Bathroom Mirror FeaturesTouch Sensor, Shaver Socket
MaterialGlass
ColourMirrored
BrandRAK Ceramics
CollectionCupid
Weight12 Kg
StyleModern
MarketDomestic
EAN Barcode5056176022860
Manufacturer Part Number(s)RAKCUP5003
Brochure
Type : PDF Size : 29.36 MB
Product Datasheet
Type : PDF Size : 244.86 KB
Write a review
Recently Viewed Products
Products from your recent browsing history
Nuie Standard Acrylic Bath End Panel 510mm H x 800mm W - Gloss White | Product Image
PRICE DROP
Nuie Ava Close Coupled Rimless Toilet Pan with Push Button Cistern - Soft Close Seat | Product Image
PRICE DROP
Prima+ Granite 1.0 Bowl Inset Kitchen Sink 1000mm x 500mm | Product Image
Merlyn Vivid Boost Pivot Shower Door - 6mm Glass | Product Image
Merlyn Vivid Boost Pivot Shower Door - 6mm Glass
From
In Stock
3 Days
Related Categories
Find similar products by visiting these categories
Product Lines
Choose from more than 30,000 products
Free Delivery
We deliver all orders FREE to 98% of UK mainland locations