Ref: RAKISH3003N
RAK Ceramics | Brand Logo
Huge reductions on end-of-line RAK collections while stocks last
PayPal Credit
Tap Finish:
In Stock
Usually delivered within 3 working days
Free Delivery Available
Delivery postcode restrictions apply
Check
Product Features
  • Waste sold separately (See the You May Need)
  • Comes in brushed nickel finish
  • Minimum operating pressure 0.5 bar
  • Manufactured from high quality brass
  • Suitable for deck mounted installation
  • Easy to install save time and money
  • Supplied with a 15 year guarantee from the manufacturer (Serviceable part with 2 year guarantee)
Fixture Basin
Tap Type Basin Mixer
Mounting Deck
Minimum Pressure 0.5 Bar
Maximum Pressure 1.0 Bar
Tap Handle(s) 1
Tap Hole(s) 1
Tap Head Shape Lever
Tap Operation Standard
Tap Valve Type Manual
Tap Height 300mm
Tap Spout Reach 165mm
Tap Base to Spout 250mm
Tap Body Shape Round
Material Brass
Colour Brushed Nickel
Weight 1.798 Kg
Brand RAK Ceramics
Collection Ischia
Style Modern
Market Domestic
EAN Barcode 5056176023690
Manufacturer Part Number(s) RAKISH3003N
Brochure
Type : PDF Size : 29.36 MB
Product Datasheet
Type : PDF Size : 208.91 KB
Recommended Basin Waste
RAK Universal Clicker Basin Waste - Brushed Nickel
(RAKRAKCCW008N)
Out of Stock
Write a review
Products In This Range
View other products from this collection
RAK Ischia Bidet Mixer Tap Without Waste - Brushed Nickel | Product Image
PRICE DROP
RAK Ischia Medium Height Basin Mixer Tap Without Waste - Brushed Nickel | Product Image
PRICE DROP
RAK Ischia Wall Mounted Basin Mixer Tap with Back Plate - Brushed Nickel | Product Image
RAK Ischia 4-Hole Bath Shower Mixer Tap Pillar Mounted - Brushed Nickel | Product Image
Recently Viewed Products
Products from your recent browsing history
RAK Ischia Tall Basin Mixer Tap Without Waste - Brushed Nickel | Product Image
RAK Petit Round 3-Hole Wall Mounted Basin Mixer Tap - Brushed Nickel | Product Image
Related Categories
Find similar products by visiting these categories
Product Lines
Choose from more than 30,000 products
Free Delivery
We deliver all orders FREE to 98% of UK mainland locations