Ref: RAKISH3003B
RAK Ceramics | Brand Logo
Huge reductions on end-of-line RAK collections while stocks last
PayPal Credit
Find out more
PayPal Credit
Tap Finish:
In Stock
Usually delivered within 3 working days
Free Delivery Available
Delivery postcode restrictions apply
Check
Product Features
  • Waste sold separately (See the You May Need)
  • Comes in matt black finish
  • Minimum operating pressure 0.5 bar
  • Manufactured from high quality brass
  • Suitable for deck mounted installation
  • Easy to install save time and money
  • Supplied with a 15 year guarantee from the manufacturer (Serviceable part with 2 year guarantee)
Fixture Basin
Tap Type Basin Mixer
Mounting Deck
Minimum Pressure 0.5 Bar
Maximum Pressure 1.0 Bar
Tap Handle(s) 1
Tap Hole(s) 1
Tap Head Shape Lever
Tap Operation Standard
Tap Valve Type Manual
Tap Height 300mm
Tap Spout Reach 165mm
Tap Base to Spout 250mm