Ref: RAKPEG5001
RAK Ceramics | Brand Logo
Special offer - available at a new lower price for a limited time
PayPal Credit
Find out more
PayPal Credit
In Stock
Usually delivered within 3 working days
Free Delivery Available
Delivery postcode restrictions apply
Check
Product Features
  • Supplied with touch sensor switch, shaver socket and demister pad
  • Located visibly on the mirror, operational with wet and dry touch
  • Charging options for both shaving and electric toothbrushes
  • The heated mirror pad ensures that the glass is mist-free for when you need it the most
  • Mirror with LED light
  • IP44 rated product
  • Mains powered mirror
  • This mirror will compliment any bathroom with its stunning design
  • Manufactured to the highest standards
  • All Dimensions in mm tolerance +- 5% for below 200mm and +- 3% for above 200mm
  • Supplied with 2 year guarantee from the manufacturer
Bathroom Mirror Type Illuminated
Bulb Type LED
IP Rating IP44
Mirror Height 800mm
Mirror Width 600mm
Mirror Projection 55mm
Shape Rectangular
Mirror Position Portrait
Mounting Wall
Mirror Demister Yes
Bathroom Mirror Features Touch Sensor, Shaver Socket
Material Glass
Colour Mirrored
Brand RAK Ceramics
Collection Pegasus
Weight 10 Kg
Style Modern
Market Domestic
EAN Barcode 5056176022969
Manufacturer Part Number(s) RAKPEG5001
Brochure
Type : PDF Size : 29.36 MB
Product Datasheet
Type : PDF Size : 249.84 KB
Write a review
Recently Viewed Products
Products from your recent browsing history
Hudson Reed Fusion 500mm 2-Door Floor Standing Vanity Unit | Product Image
PRICE DROP
Hudson Reed Fusion 500mm 2-Door Floor Standing Vanity Unit
From
In Stock
3 Days
Nuie Melbourne Rounded Wall Hung Cloakroom Basin 430mm Wide - 1 Tap Hole | Product Image
PRICE DROP
Impey Fluted Grab Rail 450mm (18 Inch) Blue | Product Image
Bayswater Crosshead Hex 3-Hole Wall Mounted Bath Filler Tap White/Chrome | Product Image
Related Categories
Find similar products by visiting these categories
Product Lines
Choose from more than 30,000 products
Free Delivery
We deliver all orders FREE to 98% of UK mainland locations