Ref: RAKAME5001
RAK Ceramics | Brand Logo
Special offer - available at a new lower price for a limited time
PayPal Credit
Find out more
PayPal Credit
In Stock
Usually delivered within 3 working days
Free Delivery Available
Delivery postcode restrictions apply
Check
Product Features
  • Supplied with touch sensor switch, shaver socket and demister pad
  • Located visibly on the mirror, operational with wet and dry touch
  • Charging options for both shaving and electric toothbrushes
  • The heated mirror pad ensures that the glass is mist-free for when you need it the most
  • Mirror with LED light
  • IP44 rated product
  • Mains powered mirror
  • Mirror with cool light
  • This mirror will compliment any bathroom with its stunning design
  • Manufactured to the highest standards
  • All Dimensions in mm tolerance Plus-Minus 5% for below 200mm and Plus-Minus 3% for above 200mm
  • Supplied with 2 year guarantee from the manufacturer
Bathroom Mirror TypeIlluminated
Bulb TypeLED
IP RatingIP44
Mirror Height700mm
Mirror Width500mm
Mirror Projection55mm
ShapeRectangular
Mirror PositionPortrait
MountingWall
Mirror DemisterYes
Bathroom Mirror FeaturesTouch Sensor, Shaver Socket
MaterialGlass
ColourMirrored
BrandRAK Ceramics
CollectionAmethyst
Weight7.8 Kg
StyleModern
MarketDomestic
EAN Barcode5056176022808
Manufacturer Part Number(s)RAKAME5001
Brochure
Type : PDF Size : 29.36 MB
Product Datasheet
Type : PDF Size : 162.04 KB
Write a review
Recently Viewed Products
Products from your recent browsing history
Reina Modern Dual Fuel T-Piece - Chrome | Product Image
Reina Modern Dual Fuel T-Piece - Chrome
In Stock
2 Days
(1)
Nuie Pearlstone White Bespoke Single Entry Quadrant Shower Tray 850mm x 850mm | Product Image
PRICE DROP
AKW Swift Level Access Shower Tray (for Vinyl Floors) | Product Image
PRICE DROP
AKW Swift Level Access Shower Tray (for Vinyl Floors)
From
2 Days
Nuie Carlton High Level Pan with Pull Chain Cistern and Flushpipe - Excluding Seat | Product Image
Related Categories
Find similar products by visiting these categories
Product Lines
Choose from more than 30,000 products
Free Delivery
We deliver all orders FREE to 98% of UK mainland locations