Ref: RAKOVA5001
RAK Ceramics | Brand Logo
Special offer - available at a new lower price for a limited time
PayPal Credit
Find out more
PayPal Credit
In Stock
Usually delivered within 3 working days
Free Delivery Available
Delivery postcode restrictions apply
Check
Product Features
  • Supplied with touch sensor switch and demister pad
  • Mirror with LED light
  • IP44 rated product
  • Mains powered
  • This mirror will compliment any bathroom with its stunning design
  • Wall mounted installation
  • Supplied with a 2 year guarantee from the manufacturer
Bathroom Mirror Type Illuminated
Bulb Type LED
IP Rating IP44
Mirror Height 700mm
Mirror Width 500mm
Mirror Projection 30mm
Kelvins 6400K
Lumens 883.08
Total Light Power 24
Shape Oval
Mirror Position Portrait
Mounting Wall
Mirror Demister Included
Bathroom Mirror Features Touch Sensor
Material Glass
Colour Mirrored
Brand RAK Ceramics
Collection Ovale
Style Modern
Market Domestic
EAN Barcode 5056176037215
Manufacturer Part Number(s) RAKOVA5001
Brochure
Type : PDF Size : 29.36 MB
Product Datasheet
Type : PDF Size : 860.23 KB
Write a review
Recently Viewed Products
Products from your recent browsing history
Nuie Pearlstone White Bespoke D-Shaped Shower Tray 1050mm x 925mm | Product Image
PRICE DROP
Hudson Reed Topaz Black Lever Mono Basin Mixer Tap Dome Collar with Waste - Chrome | Product Image
PRICE DROP
Rak Ovale Portrait LED Illuminated Bathroom Mirror 700mm H x 500mm W | Product Image
Related Categories
Find similar products by visiting these categories
Product Lines
Choose from more than 30,000 products
Free Delivery
We deliver all orders FREE to 98% of UK mainland locations