Ref: RAKSOR3007N
RAK Ceramics | Brand Logo
Huge reductions on end-of-line RAK collections while stocks last
PayPal Credit
Tap Finish:
No Longer Available
This product has been discontinued
Free Delivery Available
Delivery postcode restrictions apply
Check
Product Features
  • Waste sold separately (See the You May Need)
  • Comes in brushed nickel finish
  • Minimum operating pressure 0.5 bar
  • Manufactured from high quality brass
  • Suitable for wall mounted installation
  • Easy to install save time and money
  • Supplied with a 15 year guarantee from the manufacturer (Serviceable part with 2 year guarantee)
FixtureBasin
Tap TypeBasin Mixer
MountingWall
Minimum Pressure0.5 Bar
Tap Handle(s)1
Tap Hole(s)2
Tap Head ShapeLever
Tap OperationStandard
Tap Valve TypeManual
Tap Height80mm
Tap Spout Reach177-202mm
Tap Body ShapeRound
MaterialBrass
ColourBrushed Nickel
Weight1.92 Kg
BrandRAK Ceramics
CollectionSorrento
StyleModern
MarketDomestic
EAN Barcode5056176024017
Manufacturer Part Number(s)RAKSOR3007N
Brochure
Type : PDF Size : 29.36 MB
Product Datasheet
Type : PDF Size : 329.85 KB
Recommended Basin Waste
RAK Universal Clicker Basin Waste - Brushed Nickel
(RAKRAKCCW008N)
Out of Stock
Write a review
Products In This Range
View other products from this collection
RAK Ceiling Mounted Shower Arm 300mm Length - Brushed Nickel | Product Image
PRICE DROP
RAK Sorrento Basin Mixer Tap Without Waste - Brushed Nickel | Product Image
PRICE DROP
RAK Round Single Outlet Concealed Shower Valve Dual Handle - Brushed Nickel | Product Image
RAK Round Shower Handset with Hose and Bracket - Brushed Nickel | Product Image
RAK Sorrento Tall Basin Mixer Tap Without Waste - Brushed Nickel | Product Image
RAK Sorrento Medium Height Basin Mixer Tap Without Waste - Brushed Nickel | Product Image
RAK Sorrento Bidet Mixer Tap Without Waste - Brushed Nickel | Product Image
RAK Round Fixed Shower Head 250mm Diameter - Brushed Nickel | Product Image
Recently Viewed Products
Products from your recent browsing history
Related Categories
Find similar products by visiting these categories
Product Lines
Choose from more than 30,000 products
Free Delivery
We deliver all orders FREE to 98% of UK mainland locations